در عصر جدید، به همراه پیشرفت تکنولوژی، علم پزشکی در زمینه درمان بسیاری از مشکلات و بیماری‏ها توانمندتر از گذشته شده است. ناباروری از جمله مشکلاتی بوده که به سبب آن، لذت تجربه پدر و مادر شدن را از بسیاری زوج‏‌ها گرفته است. اما پزشکان با تلاش فراوان و ارائه راهکارهای متعددی برای درمان ناباروری، توانسته‏‌اند تعداد زوج‏‌های نابارور را کاهش و احتمال بارداری با جنین اهدایی را افزایش دهند؛ تا جایی که امروزه ناباروری کاهش چشمگیری نسبت به گذشته پیدا کرده است.

بسیاری از این مشکلات با کمک داروهای شیمیایی قابل درمان بوده و برخی دیگر آن از طریق روش‏‌های درمانی همچون IVF، میکرواینجکشن، IUI و جنین اهدایی رفع می‏‌شود. ما در این مقاله به روش‏ جنین اهدایی (اهدای رویان) پرداخته و نحوه انجام این روش، احتمال بارداری با جنین اهدایی و تجربه جنین اهدایی را به صورت کامل برای شما شرح خواهیم داد. برای پاسخ به سوالات خود تا پایان متن با ما همراه باشید.

احتمال بارداری با جنین اهدایی چقدر است و چگونه انجام می‏گیرد؟

برای بسیاری از افراد این سوال پیش می‌‏آید که جنین اهدایی چیست و از کجا می‏‌آید؟ جنین اهدایی را از دو روش می‌توان دریافت کرد.

روش اول: برخی از زوج‏‌ها از روش IVF یا میکروانجکشن برای بارداری اقدام می‏‌کنند. در این روش لقاح مصنوعی در محیط آزمایشگاه صورت گرفته و به رحم انتقال داده می‏‌شود. بعضی اوقات باروری به سرعت انجام می‌شود و تعدادی از جنین‏‌های تشکیل شده در محیط آزمایشگاه، اضافه می‏‌آید. برخی از زوج‌‏ها تصمیم به نگهداری از این جنین‌ها که به اصطلاح رویان گفته می‌شود، برای استفاده خود در سال‌‏های آینده می‌گیرند.

بعضی مواقع زوجین با رضایت شخصی خود تصمیم به اهدای رویان به زوج‌‏های نابارور می‌‏گیرند که به آن جنین اهدایی گفته می‏‌شود. در این حالت رضایت زوج اهداکننده ثبت شده و با توجه اصل محرمانگی مبنی بر مخفی ماندن اطلاعات آن‌ها، اهدای رویان تازه انجام می‏‌شود.

روش دوم: جدای از اهدای جنین به روش بالا، برخی از زوجین به صورت خودجوش و برای کمک به زوج‌‏های نابارور جهت رسیدن به رویای پدرو مادر شدن، داوطلب اهدای جنین به مراکز درمانی می‏‌شوند. این دسته از افراد قبل از اهدای جنین، باید آزمایشات گوناگون مبنی بر سالم بودن جسم و نداشتن هیچ‌گونه بیماری مسری خطرناک، انجام دهند. علاوه بر آن باید با مشاوره‌‏های مخصوص مصاحبه کنند تا سلامت روانی آن‏ها مورد تایید قرار گیرد. رویان دریافتی از زوج‏‌های داوطلب فریز شده تا در هر زمان به متقاضی مورد نظر انتقال داده شود.

بارداری از طریق جنین اهدایی یکی از روش‏‌های ارزان برای بارداری بوده چرا که احتمال بارداری با جنین اهدایی بسیار بالاتر از دیگر روش‏‌ها است. در ادامه نکاتی در مورد تجربه جنین اهدایی هم برای شما آورده‌ایم.

چه زوج‌‏هایی جنین اهدایی را دریافت می‏‌کنند و چه تجربه ای دارند؟

در ایران با توجه به قوانین وضع شده در این خصوص، دریافت جنین اهدایی شامل حال دو گروه می‏‌شود:

یک) زوج‏‌هایی که احتمال بالایی در انتقال بیماری‏‌های ژنتیکی بسیار جدی را دارند، از جمله دسته افرادی بوده که از این روش برای بارداری و فرزندآوری می‌‏توانند استفاده کنند.

دو) زوج‏‌هایی که مرد قادر به تولید اسپرم نیست، نیز می‏‌توانند جنین اهدایی را دریافت کنند.

نکته‌ه‏ای که باید در نظر داشت فتوای متفاوت مراجع تقلید در این خصوص است. به همین منظور مشاوران و کارشناسان کلینیک‏‌های درمانی، به متقاضیان پیشنهاد کرده تا قبل از اقدام به درخواست جنین اهدایی، در این رابطه فتوای مرجع تقلید خود را بررسی کنند.

زوج متقاضی بعد از مراجعه به کلینیک ابتدا مورد آزمایش قرار گرفته تا علت ناباروری مشخص شود. بعد از اثبات ناباروری متقاضی و مشخص شدن آمادگی رحم زن برای دریافت جنین، به مشاوران و مددکاران مربوطه معرفی می‏‌شوند. کارشناسان و مشاوران به زوج در رابطه مسائل حقوقی، نحوه و مدت زمان درمان و اصل محرمانگی (طبق این اصل مشخصات زوج اهدا کننده رویان مخفی بوده و بدین ترتیب مشخص نخواهد شد که جنین اهدایی به چه زوج درخواست کننده‏‌ای خواهد رسید) توضیحات کامل را می‏‌دهند؛ سپس صلاحیت زوج متقاضی باید توسط دادگاه خانواده و پزشکی قانونی از نظر اخلاقی و جسمی و اجتماعی مورد تایید قرار بگیرد.

بعد از تایید صلاحیت متقاضی، زوج تحت نظر پزشک مربوطه قرار خواهند گرفت. جنین اهدایی بعد از تکمیل دوره دارویی تجویز شده توسط پزشک، به رحم فرد متقاضی منتقل می‌‏شود.

احتمال بارداری با جنین اهدایی

همان‌طور که در قسمت‏‌های قبل گفته شد احتمال بارداری با جنین اهدایی بسیار بالا است. یکی از موضوعاتی که در این مبحث وجود دارد تفاوت احتمال بارداری با جنین اهدایی تازه در مقابل فریز شده است. تحقیقات اخیر پژوهشگران نشان داده احتمال بارداری در هر دو روش یکسان است. با این حال از جمله عوامل موثر در بارداری با جنین اهدایی فریز شده می‏توان، نحوه فریز کردن، سرعت عمل در فریز شدن و از فریز خارج شدن رویان را نام برد.

تجربه جنین اهدایی

این روش از جمله روش‌‏های درمانی بوده که در کلینیک‏‌های ناباروری ایران بسیار موفق عمل کرده است. آزمایشگاه‌‏ها و پژوهشکده‏‌های پزشکی بسیار در این زمینه فعالیت داشته و با انجام آزمایشات و تحقیق‏‌های گسترده توانسته‌‏اند رتبه خود را از نظر علمی ارتقا دهند. از همین رو نتایج به دست آمده از تجربه جنین اهدایی در زوج‏‌های بارور طبق نظر این مراکز قابل توجه بوده است. مراکز بسیاری در ایران توانسته‌‏اند با استفاده از تکنولوژی به‌روز و بالا بردن ظرفیت‏‌های علمی خود، نتایج و تجربه جنین اهدایی موفقیت آمیزی در میان متقاضیان به دست آورند.

اهدای جنین در ابن سینا

کلینیک درمان ناباروری ابن سینا یکی از مراکز موفق در این زمینه است. تجربه جنین اهدایی و رضایت بالای زوج‏‌ها از نتیجه درمان، موجب بالا بودن صف اهدای جنین در ابن سینا شده است. این مرکز با توجه به تعداد بالای متقاضیان برای دریافت درمان ناباروری از روش‏‌های مختلف مانند دریافت تخمک یا احتمال بالای بارداری با جنین اهدایی ، اقدام به تاسیس بانکی برای ارائه بهتر خدمات درمانی کرده است. این امر موجب افزایش سرعت درمان متقاضیان بر اساس آنچه که در بانک موجود بوده و کاهش طول صف انتظار شده است.  این مرکز به دلیل بهره‌‏مندی از تکنولوژی و علوم به روز جهان توانسته میزان نگه‏داری جنین فریز شده را به بالاتر از 10 سال افزایش دهد.

اهدای جنین در ابن سینا با درنظر گرفتن تیم تخصصی ویژه‏‌ای برای بررسی اهدا کنندگان رویان تشکیل شده است. این تیم علاوه بر بررسی داوطلبان از نظر سلامت جسمی و عمومی، اهدا کنندگان را از منظر روان‌شناسی و روان‌پزشکی بررسی کرده تا انگیزه‏ زوج اهدا کننده از این عمل مشخص شود. داوطلبان در صورت سابقه اعتیاد و رفتارهای پرخطر به سرعت از چرخه اهداکنندگان خارج می‏‌شوند. گزینش و دقت بالا این کلینیک درمانی در دریافت جنین اهدایی، موجب بالا بودن متقاضیان و جلب رضایت بالای آنها شده است.

از اینکه در این مقاله با ما همراه بودید سپاسگذاریم. خوشحال می‏‌شویم نظرات و تجربیات خود را در این خصوص با ما به اشتراک بگذارید.

نظر بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *