گاهی پیش می‌آید که مشکلات و بیماری‌ها به صورت زودهنگام به سراغ خانم‌ها می‌آیند (یائسگی زودرس) یا ازدواج‌هایی در سنین بالا، باعث می‌شود که با توجه به سالم بودن اندام باروری، نداشتن موجود کوچکی به نام تخمک باعث جلوگیری از باروری شود. در این مقاله قصد داریم تمامی نکات در مورد اهدای تخمک را بررسی کنیم.

تخمک اهدایی
ازدواج‌هایی در سنین بالا، باعث می‌شود که با توجه به سالم بودن اندام باروری، نداشتن موجود کوچکی به نام تخمک باعث جلوگیری از باروری شود.

قبل از هرچیز بهتر است بدانیم اهدای تخمک به چه معناست؟

انتقال تخمک در حقیقت انجام یک فرآیند است و افراد دست به دست هم می‌دهند تا لقاح جدیدی را به این دنیا وارد کنند. برای انجام عمل اهدا یک فرد داوطلب شده و آمادگی خود را برای اهدا کردن تخمک اعلام می‌کند؛ سپس تخمک اهدا شده در یک محیط آزمایشگاهی با اسپرم مرد ترکیب شده و عمل لقاح انجام می‌شود. بهتر است بدانید انجام این کار قوانین شرعی خاص خودش را دارد و بهتر است از طریق یک مجموعه مطمئن برای انجام آن ثبت درخواست کنید.

این 4 نکته ساده شرایط انتقال تخمک را مهیا می‌کند

همان‌طور که می‌دانید انتقال تخمک دارای حساسیت بسیار بالایی است و شخصی که داوطلب می‌شود به دلیل دریافت هزینه، باید بعضی شرایط را دارا بوده تا بتواند برای انجام این کار گزینه مناسبی باشد. این موارد عبارتند از:

برای اهدای تخمک سن فقط یک عدد نیست

شخص اهدا کننده باید سنی میان بیست و یک تا سی و پنج سال داشته باشد و معمولا افرادی که پایین‌تر یا بالاتر از این سن هستند، انتخاب نمی‌شوند. بعضی از مراکز برای اطمینان از امکان بارداری، این موقعیت را به افرادی که یک بار باردار شده‌اند می‌دهند. یکی از مهم‌ترین دلایل شرایط سنی این است که داروهای هورمونی بر روی جوانان تاثیر بهتری دارند و تخمک‌های سالم‌تر و بهتری خواهند داشت و در نتیجه احتمال باروری بسیار بالا خواهد بود.

ویژگی‌های فیزیکی روی یک صف بایستند

منظور از اینکه روی یک صف بایستند همان هماهنگی است که باید وجود داشته باشد. معمولا فردی برای اهدای تخمک مناسب است که از طریق رنگ چشم، پوست، مو و ساختمان بدنی شبیه به زوج گیرنده باشد و تفاوت اساس با آن‌ها نداشته باشد.

سلامت جسمی حرف اول را می‌زند

اهدا کننده تخمک باید از لحاظ سلامت جسمانی به مراکز درمانی مراجعه کرده و سابقه بیماری ایشان بررسی شود. این مسئله در مورد بیماری‌های ژنتیکی و کروموزومی بسیار مهم است. فرد اهدا کننده باید از نظر بیماری‌هایی مانند ایدز و سفلیس بررسی شود و آزمایش‌های لازم مانند خون، بررسی دهانه رحم و سونوگرافی واژینال را انجام دهد. با توجه به این موارد، بهترین گزینه این است که فرد اهدا کننده را از طریق یک مرکز انتخاب کنید و با ثبت درخواست در آن، خیالتان را از بابت این موارد راحت کنید.

سلامت روحی حرف اول را می‌زند

سلامت روحی حتی از سلامت جسمی نیز مهم‌تر است و اهدا کننده از این نظر بررسی می‌شود. مواردی که در این مورد بسیار اهمیت دارد شامل سابقه خانوادگی، تحصیلی، بیماری‌های روان پزشکی، اختلال شخصیتی، ثبات روحی، انگیزه اهدا و روابط بین فردی، است که در هنگام مشاوره از فردی که اهدای تخمک را بر عهده گرفته، پرسیده می‌شود و باز هم توصیه ما به شما این است برای پیدا کردن یک فرد مناسب، از طریق یک مجموعه مناسب ثبت درخواست کرده و از بابت مسائل پزشکی مطمئن باشید.

شرایط اهدای تخمک
شخص اهدا کننده باید سنی میان بیست و یک تا سی و پنج سال داشته باشد. بعضی از مراکز برای اطمینان از امکان بارداری، این موقعیت را به افرادی که یک بار باردار شده‌اند می‌دهند.

دریافت تخمک شرایط خاص خودش را دارد

دریافت نیز مانند اهدا، شرایط خاص خودش را دارد و باید در زمینه‌های مختلف مورد بررسی قرار بگیرد. زوجی که دارای مشکلات زیر باشند، واجد شرایط هستند.

  • کسانی که از نارسایی زودرس تخمدان ناراحت هستند.
  • کسانی که در مقابل تشعشع پرتوهایی مانند شیمی درمانی، پرتو درمانی بوده‌اند یا تخمدان خود را درآورده‌اند.
  • کسانی که به سندروم ترنر مبتلا هستند.
  • کسانی که جنین را به طور مکرر سقط کرده‌اند.
  • کسانی که از طریق آی وی اف و میکروانجکشن موفق نشده‌اند.
  • سابقه ابتلای فرزندان به بیماری‌های ژنتیکی که به وسیله PGD یا PND قابل تشخیص نیستند.
  • کسانی که در سنین بالا نابارور شده‌اند.

شرایط دریافت تخمک عبارتند از:

سن همیشه تاثیر خودش را در اهدای تخمک دارد


حداکثر سن برای خانمی که گیرنده تخمک است باید زیر چهل و پنج سال باشد، زیرا حاملگی در سن بالا خطرهای خاص خودش را دارد و امکان باروری پس از آن بسیار کم می‌شود. بنابراین علاوه بر هزینه و عوارض اهدای تخمک، باید به این مسائل هم توجه شود.

همیشه پای یک مشاور در میان است

زوجی که می‌خواهند تخمک را دریافت کنند باید از لحاظ روانشناسی بررسی شوند و در جریان مسائل حقوقی مانند ارث، مسائل قانونی، شرعی و … قرار بگیرند و مراحل درمان را آغاز کنند.

آزمایش‌های اولیه یا اقدامات اولیه؟

قبل از انجام اهدای تخمک ، آزمایش‌هایی مانند آزمایش اسپوگرام مرد، معاینات عمومی فیزیکی، آزمایش‌های معمول قبل از بارداری مثل سرخجه، آزمایش‌های ایمنی، تعیین گروه خون و RH، ایدز، هپاتیت، معاینات لگنی، بررسی حفره رحم و سونوگرافی برای اندازه‌گیری حجم رحم و در صورتی که لازم باشد، انجام هیستروسکوپی و لاپاراسکوپی از مواردی است که باید انجام شود.

حتی فکرش را هم نمی‌کنید که عوارض اهدای تخمک شامل چه چیزهایی است

اهدا نیز مانند سایر درمان‌های نازایی عوارض خاص خودش را دارد که شامل موارد زیر می‌شود.

مشکلات تزریق که شامل حساسیت به آمپول‌های هورمونی در بعضی از بانوان می‌شود و باعث قرمزی یا کبودی خواهد شد.

کیست تخمدان که یکی از عوارض عمل اهدا است و احتمال ابتلا به آن زیر یک درصد است.

تحریک بیش از حد تخمدان‌ها که در حین اهدا و تزریق هورمون ممکن است ایجاد شود و باعث کم آبی بدن، صدمه به کلیه‌ها، لخته شدن خون و سایر موارد خطرناک می‌شود.

صدمه زدن به رگ‌های خونی ممکن است برای فرد اهدا کننده پیش بیاید و در صورت آسیب به رگ‌ها موجب عفونت شود. با مراجعه به مراکز درمانی معتبر می‌توانید از این موضوع دور شوید.

بروز گر گرفتگی، عرق کردن، اضطراب، خشکی واژن، بی خوابی، ضربان قلب سریع و احساس گرمای شدید از دیگر عوارض اهدای تخمک است.

ایجاد افسردگی و مشکلات روانی معمولا پس از اهدا به وجود می‌آید و در صورت نا آگاهی فرد ایجاد می‌شود؛ به همین دلیل انتقال تخمک بهتر است از طریق ثبت درخواست در یک مجموعه مناسب انجام شود و نگرانی از بابت این مسائل برای طرفین ایجاد نشود.

بروز سرطان در دستگاه‌های تناسلی از دیگر عوارض انتقال تخمک است و به دلیل تزریق هورمون، فرد اهدا کننده را در خطر سرطان تخمدان، گردن رحم، واژن و رحم قرار می‌دهد و به درصد بسیار کمی احتمال مرگ را افزایش می‌دهد.

قیمت تخمک اهدایی
هزینه انتقال تخمک هم شرایط خاص خودش را دارد و به دلایل مختلفی نیز بستگی دارد؛ در این زمان است که بازار دلالی‌ها راه می‌افتد و افراد به دلیل استفاده نصفه نیمه از آمپول‌ها و موارد دیگر، تخمک‌های نابارور خواهند داشت و این موضوع در هنگام عمل مشخص می‌شود.

بجای اقدامات دیگر، هزینه اهدای تخمک را بررسی کنید

هزینه انتقال تخمک هم شرایط خاص خودش را دارد و به دلایل مختلفی نیز بستگی دارد؛ در واقع در هنگام انتقال شما تنها هزینه تخمک را پراخت نمی‌کنید و لازم است هزینه آمپول‌ها و هزینه بیمارستان فرد اهدا کننده را نیز پرداخت کنید. در این زمان است که بازار دلالی‌ها راه می‌افتد و افراد زیادی به دلیل استفاده نصفه نیمه از آمپول‌ها و سایر موارد دیگر، تخمک‌های نابارور خواهند داشت و این موضوع تنها در هنگام عمل مشخص می‌شود. به همین دلیل لازم است به یک مجموعه مطمئن مراجعه و ثبت درخواست کنید. در سال 98 هزینه اهدای تخمک حدود 3 میلیون تومان اعلام شده است.

سخن پایانی…

در این صفحه به طور کامل اهدای تخمک و همچنین عوارض و هزینه آن را بررسی کرده‌ایم. بهتر است بدانید انجام این کار به صورت یک بازار پر از دلال است که در صورت نا آگاهی باعث کلاه‌برداری‌های بسیاری می‌شود. بهترین راه اقدام برای انجام این کار مراجعه به یک مجموعه قانونی و ثبت درخواست از طریق آن‌ها است تا بتوانید از بابت شرایط سلامتی و مسائل حقوقی در آینده اطمینان داشته باشید.