ناباروری مسئله‌ای است که ذهن بسیاری از زوج‌ها را به خودش درگیر کرده و معمولا به دنبال رفع آن هستند. برای درمان ناباروری راه‌های بسیار زیادی وجود دارد و هر روز به روش‌های درمانی این حوزه اضافه می‌شود. زوج‌های جوان برای انجام این روش‌ها به دو دسته تقسیم می‌شوند؛ بعضی از آن‌ها یاری رسان هستند و به کمک زوج‌هایی می‌روند که جای خالی لبخند یک کودک را در زندگیشان حس می‌کنند. در این مقاله قصد داریم اهدای جنین ، عوارض و هزینه آن را بررسی کنیم.

جنین اهدایی
انتقال جنین یک روش است برای سپردن کودک به دستان زوج‌هایی که به لبخند یک فرزند در محیط زندگیشان دلگرم هستند. در این روش سلول‌های جنسی زن و مرد اهدا کننده، در محیط آزمایشگاه ترکیب شده و با استفاده از امکانات پزشکی به رحم زنی که متقاضی جنین است، منتقل می‌شود.

از ما بپرسید اهدای جنین چیست؟

انتقال جنین یک روش است برای سپردن کودک به دستان زوج‌هایی که به لبخند یک فرزند در محیط زندگیشان دلگرم هستند. در واقع در این روش سلول‌های جنسی زن و مردی اهدا کننده که به صورت شرعی به یکدیگر محرم هستند، در محیط آزمایشگاه باهم ترکیب شده و عمل لقاح انجام شده و با استفاده از امکانات پزشکی به رحم زنی که متقاضی جنین است، منتقل می‌شود. برای انجام این روش بهتر است در یک مجموعه معتبر ثبت درخواست را انجام دهید.

انتقال جنین بر مبنای دو مورد انجام می‌شود. حتما با خودتان می‌پرسید این موارد شامل چه چیزی هستند؟ در مورد اول این اقدام زمانی انجام می‌شود که ناباروری مربوط به مرد است و ایشان قادر به اسپرم سازی نیست؛ در این حالت تخمک زن سالم است و از لحاظ بارداری با مشکل مواجه نمی‌شود. در مورد دوم، گاهی ممکن است در صورتی که زوج بچه‌دار شوند، به نسل بعدی خود بیماری‌های ژنتیکی مانند هموفیلی یا ناهنجاری‌های مادرزادی را انتقال دهند؛ اهدای جنین بهترین راه برای پیشگیری از این موضوع است.

جنین از چه طریقی به وجود می‌آید؟

جنین‌هایی که برای اهدا در نظر گرفته می‌شوند، به دو شیوه تهیه می‌شوند که عبارتند از:

زمانی که زوج‌های نابارور از طریق آزمایشگاهی صاحب فرزند می‌شوند، ممکن است جنین‌هایی که در این فرآیند تشکیل می‌شوند بسیار بیشتر از جنین‌های انتقالی به رحم زن باشد و نیازی به این جنین‌ها نداشته باشند و در نتیجه آن را اهدا کنند.

گاهی بعضی از زوج‌ها برای هدف‌های انسان دوستانه، جنین‌های تشکیل شده از اسپرم و تخمک خود را به زوج‌های دیگر اهدا می‌کنند.

هرچیزی شرایط خودش را دارد، حتی اهدا!

این روش درمانی تنها روشی است که از سوی مراجع قانونی تجویز شده و بر اساس آن قانونی برای نحوه انتقال جنین تدوین شده است. در این قانون شرایط زیر برای زوجی که جنین را دریافت می‌کنند در نظر گرفته شده که عبارتند از:

زوج دریافت کننده دارای صلاحیت اخلاقی باشند.

هیچ‌کدام از زوجین در زمینه اهدای جنین محجور نباشند.

هیچ‌کدام از زوجین دارای بیماری صعب‌العلاج نباشند.

اعتیاد در هیچ‌کدام از زوجین وجود نداشته باشد.

زوج مورد نظر تابعیت جمهوری اسلامی ایران را دارا باشند.

عوارض اهدای جنین
به ندرت ممکن است جنین در محیطی نامناسب مانند لوله‌های فالوپ قرار بگیرد و کم گرفتگی عضلات رحم در هنگام کاشت جنین به‌وجود بیاید.

عوارض اهدای جنین و مشکلاتی که در مسیر آن قرار دارد

به صورت کلی عوارض و هزینه اهدای جنین موارد زیادی را شامل نمی‌شود، اما برخورد نکردن با این مشکلات و عوارض، نیاز به رعایت بعضی از مسائل دارد. به ندرت ممکن است جنین در محیطی نامناسب مانند لوله‌های فالوپ قرار بگیرد و کم گرفتگی عضلات رحم در هنگام کاشت جنین به‌وجود بیاید. با توجه به هزینه و بازار آن برای از بین بردن ناباروری، دلالان بسیار زیادی مشغول به انجام این کار هستند و در صورتی که با یک مجموعه در تماس نباشید، ممکن است از بیماری‌ها و آزمایش‌های انجام شده برای انجام این روش، اطمینان پیدا نکنید.                 

نکته دیگر در انجام این روش مسائل حقوقی از سمت قانون است که همچنان با کاستی‌هایی مواجه است. برای رفع این مشکلات و انجام قانونی این کار بهتر است از مراکز معتبر کمک بگیرید. اهدا توانسته است در این زمینه به والدین آینده کمک کند و با ثبت درخواست آن‌ها، خیالشان را از بابت سلامتی و انجام کارهای حقوقی مطمئن کند.

بررسی‌های لازم پیش از انجام انتقال جنین

فرد دریافت کننده با موارد زیر مورد بررسی قرار می‌گیرد که عبارتند از:

بررسی پرونده پزشکی زوج که شامل گرده خونی و فاکتور RH می‌شود.

سابقه بیماری‌هایی مانند ایدز، هپاتیت، کلامدیا، سیفیلیس و گنوره بررسی می‌شود.

سلامت روحی و روانی زوج بررسی می‌شود.

برای اطمینان از سلامت رحم، معاینه لگن انجام می‌شود.

هزینه اهدای جنین را بپردازید و سپس پیش به سوی آینده طلایی یک فرزند

هزینه انتقال جنین به زوجی دیگر معمولا متفاوت است و اگر آن را به دست دلالان بسپارید ممکن است با هزینه‌های هنگفتی مواجه شوید. استفاده از یک مرکز معتبر باعث می‌شود این هزینه‌ها شفاف سازی شده و دیگر نگرانی از این بابت نداشته باشید. ثبت درخواست در مجموعه اهدا می‌تواند راهی مناسب برای انجام این روش باشد. در سال 98 هزینه اهدای جنین حدود 4.5 میلیون تومان اعلام شده است.

سخن پایانی…

در این صفحه تمامی اطلاعات در مورد اهدای جنین ، عوارض و هزینه آن مورد بررسی قرار گرفته است. این روش عوارض چندانی را در بر ندارد و معمولا مشکلات موجود در مورد آن به ندرت پیش می‌آید. به صورت کلی روش اهدا برای زوج‌هایی که مشکل ناباروری از سوی مرد باشد، بسیار کارآمد است و مورد استفاده قرار می‌گیرد. با توجه به کلاه‌برداری‌های بسیار در نحوه انجام این کار، بهتر است از طریق یک مجموعه معتبر ثبت درخواست کنید. اهدا می‌تواند در این زمینه برای انجام کارتان پیش‌قدم شود.