اهدای تخمک، فرآیندی است که طی آن تخمک از رحم یک زن بارور خارج شده و به‌منظور لقاح مصنوعی به رحم زن دیگری منتقل می‌شود. این یک روش مطمئن برای از بین‌بردن ناباروری در میان خانم‌های جوان است. در این مطلب قصد داریم نظرات مراجع مختلف تقلید را در مورد مسائل شرعی اهدای تخمک با شما به اشتراک بگذاریم.

نظر آیت‌الله خامنه‌ای در مورد مسائل شرعی اهدای تخمک :

اگر زنی قدرت تخمک‌گذاری نداشته باشد، می‌تواند اسپرم مرد خود را با تخمک زن اجنبی و خارج از رحم، لقاح مصنوعی دهد؛ سپس نطفه ایجاد شده را داخل رحم خود قرار دهد. کودکی که از این‌راه متولد می‌شود، متعلق به صاحب اسپرم و تخمک است و انتقال آن به رحم دیگری نسبت به احکام شرعی مربوط به نسب امکان‌پذیر است.

آیت‌الله شبیری زنجانی:

لقاح اسپرم و تخمک غیر زن و شوهر، حتی به صورت مصنوعی و خارج از رحم، حرام است مگر اینکه به طرق شرعی زوجیت (حتی موقت) حاصل شود که در این‌صورت لقاح اشکالی ندارد.

آیت‌الله سیستانی:

بنا بر احتیاط واجب است که زن اجنبی، غیر از محارم زوجین باشد. در این‌صورت لقاح مصنوعی به‌خودی‌خود حرام نیست؛ اگر نطفه تشکیل شود، انتقال آن به رحم همسر پدر بچه اشکال دارد مگر آن‌که بین مادر و همسر پدر بچه مساله ارث مصالحه شود. لازم به ذکر است بدانید که صاحب تخمک و صاحب رحم (همسر پدر بچه) ، به بچه محرم هستند.

آیت‌الله مکارم شیرازی:

بنابر احتیاط واجب است که لقاح مصنوعی انجام نشود. اگر همسر پدر بچه توانایی باروری ندارد و نیاز به لقاح مصنوعی باشد، بهتر است که پدر بچه با زن اجنبی محرم شود (ولو ساعتی و موقت).

 

سوالات متدوال مسائل شرعی اهدای تخمک

  1. آیا هنگام لقاح مصنوعی تخمک زن و مرد اجنبی یا اسپرم مرد و تخمک زن اجنبی نیاز به خواندن صیغه محرمیت وجود دارد؟

پاسخ مراجع مختلف تقلید در برای این سوال متفاوت است. برخی فتوا می‌دهند که تلقیح مصنوعی تخمک زن و مرد اجنبی و یا اسپرم مرد و تخمک زن اجنبی به ‌هیچ‌ عنوان جایز نیست مگر این‌که زن و مرد به یکدیگر محرم باشند (ولو موقت). د رمقابل نظر برخی دیگر از مراجع بر این است که لزومی ندارد که زن و مرد به یکدیگر محرم باشند. لذا برای دریافت پاسخ این سوال لازم است با دفتر مرجع خود تماس بگیرید.

سخن پایانی در مورد مسائل شرعی اهدای تخمک …

به طور کلی بهتر است در هنگام تلقیح مصنوعی، زن اجنبی با مرد / مرد اجنبی با زن عقد موقت شوند (هر چند نیازی به دیدار این دو طرف نیست). فرزند متولد شده نیز براساس مصالحه ارثیه بین پدر فرزند، همسر پدر فرزند و زن اجنبی، می‌تواند به هر سه این‌ها محرم شود. اما همانطور که ذکر شد در میان مراجع هستند کسانی که لزومی برای عقد یا محرمیت بین اهدا کننده و صاحب اسپرم نمی‌دانند. با توجه به چند وجهی بودن این مساله شرعی، پیشنهاد می‌کنیم برای یافتن نظر مرجه تقلید خود با دفتر ایشان تماس بگیرید.

نظر بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *